Začíná nám vánoční období. Každý si pod pojmem Vánoce představíme asi něco jiného, ale jedna společná věc by přece jen byla. Určitě se nám vybaví vánoční sladké pochoutky. Tady se na některé takové podíváme i si je společně pomocí jednoduchých receptů od mojí maminky upečeme.
Štóla s rozinkami
Má tvar bochníku, který má připomínat Ježíška zabaleného v plenkách a pochází z Německa. Byla připravována pouze jako církevní postní jídlo.
Jak na ni?
Potřebovat budeme 500 g polohrubé mouky, 200 g cukru, 250 g másla, 2 vejce, 250 g tvarohu, 1 kypřící prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr, špetku soli, muškátového oříšku a mleté skořice, 200 g rozinek, 150 g strouhaných mandlí, 50 g kandované citronové a pomerančové kůry a 50 g másla na potření.
Promícháme všechny sypké přísady a k nim přilijeme rozehřáté máslo, vejce a tvaroh. Zamícháme. Přidáme rozinky, mandle a kandovanou kůru a znovu promícháme. Necháme asi hodinu kynout, pak vyválíme těsto do tvaru obdélníku a zabalíme do štóly. Pečeme při střední teplotě asi 50 minut. Ještě teplou štolu pak potřeme máslem a pocukrujeme moučkovým cukrem.
Vanilkové rohlíčky
Pochází z Rakouska. Začaly se péct na počest porážky osmanských vojsk u Vídně. Jejich půlměsícový tvar mají díky tehdejší vlajce Osmanské říše, na které byl právě půlměsíc.
Jak na ně?
Budeme potřebovat 525 g Hery, 625 g hladké mouky, 175 g moučkového cukru a 250 g mletých mandlí.
Vše smícháme dohromady, zpracujeme těsto, ze kterého vytvarujeme jednotlivé kousky do tvaru půlměsíčků a dáme na plech. Zaplněný plech pečeme na 170 °C cca 11 minut. Pak obalíme v moučkovém cukru a máme hotovo.
Linecké
První linecké cukroví byl vlastně koláč s mandlovo-máslovou krustou ve tvaru mřížky, naplněný zavařeninou z černého rybízu.
Jak na to?
Potřeba bude 290 g hladké mouky, 95 g moučkového cukru, 190 g Hery, 3 žloutky, 2 vanilkové cukry, citronová kůra a marmeláda
Vypracujeme těsto, vykrájíme kolečka vždy, aby bylo v páru jedno plné a jedno s nějakým menším vykrojením. Pečeme na 170 °C asi 8 minut. Obě poloviny koleček spojíme marmeládou a pocukrujeme.
Vosí hnízda
Původně nemělo souvislost s Vánoci, ale se zimním slunovratem a mělo obřadní charakter.
Jak je připravit?
Na těsto potřebujeme 250 g Hery, 125 g cukru moučka, lžíci vody a 2x 150 g dětských piškotů. Na náplň bude potřeba salko, kondenzované mléko, žloutek, vanilkový cukr, 50 g cukru moučka.
Polovinu piškotů nastrouháme, druhou necháme na spodky hnízd, vypracujeme těsto. Pomocí forem uděláme hnízdo, důlek naplníme krémem do kterého můžeme přidat i trošku rumu a na závěr přiklopíme piškotem.
Vánočka
Neodmyslitelnou součástí štědrovečerní večeře se vánočka, dříve pojmenovaná jako calta, stala už ve středověku.
Jak ji tedy připravit?
Budeme potřebovat:
600 g hladké mouky, 200 g cukru, 1 vanilkový cukr, ½ lžičky soli, špetku muškátového oříšku, 100 g mletých mandlí, 1 lžičku citronové kůry, sypané droždí, 250 ml mléka, 4 žloutky, 6 lžic Hery a hrst předem namočených rozinek.
S celým tvořením začínáme už od dopoledne, aby nám vánočka stihla pořádně nakynout. Nejprve si nahřejeme mléko i Heru, protože vánočka se musí udržovat v teple po celou dobu její tvorby. Obojí poté nalijeme do mísy, kde jsme za dobu nahřívání smíchali všechny sypké přísady včetně mandlí. Přidáme žloutky a hrozinky, zamícháme a necháme kynout zhruba čtyři hodiny na teplém místě.
Po nakynutí s těstem jednáme opatrně, aby nám tzv. ‚nespadlo‘. Opatrně si ho rozdělíme na osm stejných částí a všechny vyválíme. Jedny jejich konce spojíme a rozdělíme na čtyři a čtyři jednotlivé a začínáme plést. Na tuto část doporučuji video od Českého rozhlasu, kde paní krásně a pochopitelně celý postup vysvětluje.
Když máme zapletení hotové, nezbývá než vánočku přenést na plech podložený pečícím papírem a nechat ještě další tři hodiny v teple kynout. Poslední krok je, dát ji konečně do trouby. Nejprve na 200 °C na 10 minut, kdy se vytvoří kůrka, kterou poté potřeme vajíčkem a posypeme plátky mandlí. Dáme na ni ještě alobal a pečeme 45 minut na 155 °C.
Krásné a voňavé pečení přeje Nikola Küfnerová, P2A